Hotel Zamek na Skale w Trzebieszowicach. Secesyjny skarb w sercu Kotliny Kłodzkiej.

Hotel w Kotlinie Kłodzkiej

Wybierając klimatyczne miejsce na tegoroczne wakacje z dziećmi znów zwróciliśmy oczy na Dolny Śląsk. Jak zawsze szukaliśmy zabytkowego hotelu, ale przy tym miejsca cichego, zielonego i bez zadęcia. Idealnego na złapanie oddechu po całym roku pracy w mieście.  Hotelu, w którym otulimy się historyczną atmosferą i który będzie dobrą bazą wypadową na rodzinne wycieczki w Kotlinę Kłodzką. 

Co roku działamy według tej samej metody. Najpierw wybieramy region, potem się pakujemy stosownie do okoliczności i pogody, a następnie najwcześniej na tydzień przed wyjazdem rezerwujemy pokoje w zabytkowym miejscu. Taki wakacyjny spontan i wycieczkowa adrenalina. Nie stawiamy wygórowanych wymagań, nie planujemy trasy zwiedzania i cieszymy się z każdych odwiedzanych miejsc. 

Tym razem nasz wybór padł na historyczny Hotel Zamek na Skale w Trzebieszowicach, niedaleko Lądka Zdrój.  Nie sprawdzaliśmy samych atrakcji, hotel miał być tylko zabytkową miejscówką do codziennych eskapad. Dlatego już pierwszego wieczoru miłym zaskoczeniem dla nas był koncert jazzowy na dziedzińcu, a następnie nocne zwiedzanie zamku i degustacja zamkowych specjałów w podziemiach. To na nim dowiedzieliśmy się, że ten wiekowy obiekt, poza ładnie utrzymanymi wnętrzami i SPA, kryje w sobie wiele pasjonujących historii. Spędziliśmy tu cały tydzień, w ciągu dnia eksplorując okoliczne tereny i zabytki, wieczorami zaś chłonąc urokliwą i rodzinną atmosferę miejsca. 

 Hotel historyczny


Atrakcje Zamku na Skale

Hotel Zamek na Skale usytuowany jest w dolinie rzeki Biała Lądecka. Główną atrakcją tego obiektu są niewątpliwie jego wnętrza. Mogliśmy samodzielnie i z przewodnikiem obejrzeć pięknie zachowaną stolarkę secesyjnej sypialni, do której drzwi zaprojektował podobno sam Alfons Mucha. 

Duże wrażenie robi wewnętrzny dziedziniec, zadaszony stalową konstrukcją rodem z pracowni Eiffla, na którym co wieczór odbywały się koncerty. Obok niego zaś budzi podziw drewnienia klatka schodowa z misternie wykonanym herbem rodziny Chamare-Harbuval. 

Śniadanie codziennie serwowane jest w oranżerii. A cudownym rozwiązaniem jest możliwość wypicia porannej kawy na dworze z widokiem na okalający hotel park. Podczas gdy my delektowaliśmy się wakacyjną atmosferą, chłopcy mogli wyszaleć się na rozległym trawniku lub pobliskim placu zabaw. Ukoronowaniem naszego pobytu był trwający dwa dni barokowy Piknik Historyczny, pełen ładnych pokazów tanecznych i zbrojnych. 

Warto tu przyjechać, aby:

zobaczyć przepiękną secesyjną sypialnię wiedeńskiej aktorki Wandy Blaustein, przerobioną obecnie na pokój bilardowy,
zajrzeć do jaskini pod zamkiem, w której podobno widziano samego diabła,
kupić belgijskie piwo z browaru Grimbergen,
popluskać się w basenie i jacuzzi ulokowanym w dawnych stajniach (z widokiem na rzekę),
obejrzeć wieczorny pokaz historii zamku wyświetlany na ścianach wewnętrznego dziedzińca,
zrelaksować się w zamkowym SPA Neya,
zwiedzić zamek nocą, mając za przewodników mnichów częstujących zacnymi trunkami,
wziąć udział w barokowym Pikniku Historycznym, który odbywa się tu co roku w wakacje już od czternastu lat,      
pospacerować po parku wokół zamku i wzdłuż rzeki Białej Lądeckiej, szukając pomników natury.
 
Zamek na Dolnym Śląsku
Nocleg w zamku

Historia Zamku na Skale

Najstarsza część hotelu wznosi się na ruinach obronnej siedziby rycerskiej, a jego mury pamiętają XV w., kiedy to majątkiem Steinhof (inaczej Kamienny Dwór lub Dwór na Skale) zarządzał Valentin von Pannwitz. Zwiedzając zamek z przewodnikiem można zobaczyć ich podziemne pozostałości, w tym dwie sale, w których znajduje się teraz winiarnia. We wschodnią ścianę budowli wmurowana jest ślubna tablica kamienna z wyrytą datą 1583 i herbami wnuka Valentina – Sigmunda von Reichenbach i jego żony Margarethy von Ratchin. Obok niej znajduje się portal z piaskowca, którego data powstania jest powiązana z przebudową na dwór renesansowy zakończoną w 1613 r przez Christopha Fredricha – ostatniego z rodu Reichenbach w Trzebieszowicach, który zginął bohatersko w pojedynku stoczonym ze swoim kuzynem. Dreszczyku dodaje fakt, iż odbył się on podobno na kładce znajdującej się u podnóża zamku. Majątek został niedługo potem skonfiskowany przez katolickich Habsburgów po wygranej wojnie trzydziestoletniej, Raichenbachowie bowiem byli protestantami. 
 
W 1678 r. majątek wszedł w posiadanie irlandzkiego rodu Wallisów, którzy dokonali znacznej jego rozbudowy. W centralnej części budynku powstała wieża z barokowym hełmem. Dobudowano duże pomieszczenia stajenne i wozownie (w których obecnie znajduje się basen i SPA), a nad nimi oranżerię z hodowlą drzew pomarańczowych, drzew kameliowych i plam. Całość okalały park, zwierzyniec i ogrody, z których do dziś pozostała tylko balustrada z tarasem widokowym na rzekę. Niestety w skutek niefortunnych rodzinnych interesów dobra znów zmieniły opiekunów. 
 
W 1783 r. nowym właścicielem majątku w Trzebieszowicach został hrabia Ludwig Fredrich Wilhelm von Schlabrendorf, a następnie w 1813 r. Joseph Friedrich von Fürstenberg ze Szwabii, który ożenił się z Charlottą von Schlabrendorf, dziedziczką Zamku na Skale. Po jej śmierci w 1864 r. dwór przeszedł w ręce Teresy z domu Schlabrendorf, wżenionej we francuską rodzinę Harbuval-Chamare, a następnie jedno z ośmiorga jej dzieci, syna Piusa. To on odpowiada za gruntowną przebudowę zamku na przełomie XIX i XX w., której efekty możemy podziwiać do dziś – drewnianą klatkę chodową, secesyjny wystój czy zadaszony dziedziniec. Jego wybranka, Wanda Blaustein, wiedeńska aktorka i śpiewaczka, ożeniła się z Piusem na trzy dni przed jego śmiercią w 1903 r., kiedy ten leżał w szpitalu próbując odzyskać zdrowie po wypadku samochodowym. Zbulwersowana tym mezaliansem rodzina próbowała odzyskać przepisane poślubionej kochance dobra, co udało im się dopiero po trwającym cztery lata sporze sądowym, Jednak w związku ze złą kondycją majątkową dworu i utraconymi rzekomo przez Wandę milionami, brat Piusa sprzedał odzyskany majątek w Trzebieszowicach Georgowi Müllerowi – Królewskiemu Radcy Handlowemu. Pozostał on właścicielem zamku aż do 1945 r., kiedy to po odejściu armii radzieckiej został przekazany władzom PRL. Jego burzliwa historia kończy się w 2006 r. kiedy zakończył się ostatni jego remont, a odrestaurowany obiekt otwarto jako historyczny czterogwiazdkowy hotel. 
Hotele na Dolnym Śląsku

Legenda o diable

Podobno w jaskini pod zamkiem pojawił się kiedyś sam diabeł. Nawiedził on dwóch grających tam w karty malkontentów, którym nie było śpieszno udać się na odbywającą się w pobliskim kościele niedzielną mszę. Mamił ich szansą dużej wygranej do czasu kiedy nie przebrzmiały kościelne dzwony, a oni nie zmiarkowali się że ich kompan ma końskie kopyta. Uciekli w popłochu zostawiając swoje pieniądze i wyrzekając się szatańskiej rozrywki. Czort też znikł, ale od tego czasu w jaskini można poczuć niekiedy swąd siarki. 

 

  ✥ Ciekawostki

 
W czasach świetności Zamek na Skale był wyjątkową rezydencją z bogatym wyposażeniem. W 1765 r. wypożyczono je nawet do udekorowania apartamentu w pobliskim uzdrowisku Lądek-Zdrój, aby móc należycie ugościć króla Prus Fryderyka II Wielkiego. Niestety, tak jak w większość innych historycznych obiektów, tak i ono zostało rozgrabione lub zniszczone w trakcie II wojny światowej i zaraz po niej.
W 1813 r. w Zamku na Skale urządził swoje 43 urodziny król pruski Fryderyk Wilhelm III. Pojawił się na nich car Rosji Aleksander I oraz jego brat – książę Mikołaj, późniejszy car Rosji i Król Polski. Książe na urodzinowym balu poznał i zakochał się w Charlotte, córce Fryderyka, która w 1817 r. zgodziła się zostać jego żoną. 

Jak dojechać do Zamku na Skale

 
Hotel Zamek na Skale znajduje się w Kotlinie Kłodzkiej, w województwie dolnośląskim. 

Lokalizacja: 57-540 Lądek Zdrój, Trzebieszowice 151
Dojazd: trasa 392 - 8 km od Lądka Zdrój, 17 km od Kłodzka
Parking: bezpłatny

Praktyczne informacje

Godziny otwarcia: do późnych godzin wieczornych :) 
 
Zwiedzanie Zamku na Skale odbywa się codziennie w godzinach od 10:00 do 17:00 (ostatnie wejście o 16:00) oraz w soboty o godz. 22:00 (w ramach nocnego zwiedzania połączonego z degustacją).
 
Ceny biletów: 
Dla gości hotelu: dorośli – 20 zł/os; dzieci – 15 zł/os 
Dla gości z zewnątrz: dorośli – 25 zł/os; dzieci – 20 zł/os 
Nocne zwiedzanie: dla gości hotelu – 30 zł/os; dorośli i dzieci – 40 zł/os 
 
W hotelu znajduje się restauracja i koktajl bar. Potrawami i trunkami można delektować się również na świeżym powietrzu. 
 
Strona internetowa: www.zameknaskale.com.pl
 
 

Niedaleko
 

 
Masz ochotę na dalszą podróż? Zobacz co jeszcze jest w okolicy Trzebieszowic: 

Wieża rycerska w Żelaźnie

➸ Dawny pałac von Magnisów w Ołdrzychowicach Kłodzkich

➸ Farma alpak w Konradowie

➸ Twierdza Kłodzko

Nocne zwiedzanie zamku
asecesja we wnętrzach
Alfons Mucha - prace
secesja w Polsce
Hotel z basenem
Rzeki w Kotlinie Kłodzkiej
Zamek na Dolnym Śląsku

Piknik Historyczny w Zamku na Skale

Barokowy piknik historyczny
Bractwo historyczne
Stroje barkowe w Polsce
Piknik historyczny Zamek na Skale

Bibliografia:

1. Gaworski M., "Trzebieszowice. Zamek na skale", wyd. Matiang, Strzelce Opolskie 2020.
2. Gaworski M., Malec M., "Nie czytaj mi mamo, czyli legendy śląskich zamków i historie z dreszczykiem nie tylko dla dzieci". wyd. Matiang, Strzelce Opolskie 2021.

 

Komentarze

Prześlij komentarz

Copyright © Wakacje z zamkami