Bożków. Bajkowy pałac von Magnisów.

Są miejsca na mapie Polski, które potrafią niesamowicie zaskoczyć. Niewymieniane w sztampowych przewodnikach, oddalone od popularnych szlaków. Omijane na wycieczkach z dziećmi, niewybierane na weekendowe rodzinne zwiedzanie. Piękne, ale zapomniane. Wyjątkowe, ale zaniedbane. Opuszczone przez szczęście, Państwo i ludzi. Takie jak Bożków - bajkowy pałac w Kotlinie Kłodzkiej. Pełen uroku i klasy, ale też pełen zniszczeń. 

 
Trafiliśmy tu przez przypadek. Samochodowy przewodnik miał o nim tylko wzmiankę, sama zaś nazwa z niczym się nam nie kojarzyła. Ot, kolejna posiadłość von Magnisów - enta w okolicy. Mieliśmy jednak trochę czasu, a chłopcy nie zmęczyli się (nas) zanadto zwiedzaniem, szkoda było więc czegoś jeszcze tego dnia nie zobaczyć. I dzięki im za to, bo to co na końcu trasy zobaczyliśmy totalnie zaparło nam dech w piersiach. 
Wieża pałacu w Bożkowie

 ✥ Historia Pałacu w Bożkowie

Sama wieś Bożków nie wyróżnia się wyjątkową architekturą, nie uświadczysz też tu restauracji, kawiarni czy hotelu. Jednak taka niepozorna, a w samym centrum kryje wyjątkową perełkę architektoniczną, skrytą wśród drzew i sypiących się budynków - barokowo-neoklasycystyczną rezydencję. 
 
Majątek w Bożkowie wraz z wybudowanym w tym miejscu późnorenesansowym dworem od około 1520 r. należał do rodziny von Rauecki. Po wojnie trzydziestoletniej został skonfiskowany i oddany przybocznemu lekarzowi cesarza Casparowi Jäschkemu von Eisenhut. Później pod swoją kuratelą mieli go jezuici, od których rezydencję wykupił Johann Georg von Götzen. Po jego bezdzietnej śmierci w 1780 r. posiadłość odziedziczył syn jednej z jego sióstr, hrabia Anton Aleksander von Magnis i pozostał w rękach jego rodu do 1946 r. Po drugiej wojnie światowej zabytek został objęty kuratelą państwa, która lokowała tu szkoły agrotechniczne. Obecnie po wielu własnościowych perypetiach majątek w Bożkowie pozostaje w (kolejnych) prywatnych rękach.
 
Same wnętrza pałacu liczą 2,5 tys m2 i czynią go jednym z największych zabytków na Dolnym Śląsku. Swego czasu budynek otaczał 3 ha park założony we francuskim stylu przez Aleksandra von Magnisa, z własną bażanciarnią, sztucznymi ruinami, oranżerią i stawem pełnym złotych rybek. Obecny wygląd i wystrój został nadany przez hrabiego Wilhelma von Magnisa po gruntownej przebudowie, którą wymusił pożar obiektu w 1870 r. Klasyczną elewację wykonano w 1930 r.
 
Oprócz fantazyjnej wieżyczki i monumentalnej, trzykondygnacyjnej powierzchni pałac może się poszczycić pięknymi wnętrzami. Choć prawie połowa została zniszczona, w wielu pokojach zachowały się jeszcze piece, marmurowe kominki, freski oraz bogata sztukateria. Niestety Pałac w Bożkowie z powodu skali zniszczeń nie jest otwarty do zwiedzania. Jego piękno podziwiać można tylko przez bramę - ale i tak robi niewyobrażalnie romantyczne wrażenie. Mogłoby się stać prawdziwie bajkowym pałacem na miarę francuskich zamków nad Loarą.
Klasycystyczna fasada zabytku
Widok na wieżę od strony Bożkowa

  ✥ Ciekawostki

Pałac w Bożkowie odwiedzili królowie Prus Fryderyk Wilhelm III Hohenzollern z małżonką Luizą i Fryderyk Wilhelm IV Hohenzollern, a także John Quincy Adam, dyplomata i późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych.
 
W czasie prac górniczych odnaleziono tu dziesięciometrowy skamieniały pień jodły liczący od 4 do 6 tys. lat.
 
Pod pałacowym basenem znajdowała się skrytka, w której von Magnisowie opuszczając pałac ukryli skrzynie z kosztownościami i zastawą stołową. Dóbr miał pilnować kamerdyner, jednak sekret się wydał. Milicja zarekwirowała ukryty skarb i słuch po nim zaginął.
 
Aby odnowić oryginalną dachówkę pałacu właściciel musi wydać ok. 7 mln złotych. Szkoda że na chwilę obecną nie dostał on dotacji z państwa na rewitalizację tego zabytku. Zabrakło dosłownie kliku punktów.
 
Zabytek jest atrakcyjnym miejscem dla filmowców. W jego murach kręcono m.in. filmy Dreszcze, Legenda, Brigitte Bardot cudowna, Ciemno, prawie noc. Ostatnio pojawił się tu też sam David Hasselhoff, który gra główną rolę w niemieckim serialu Ze Network, do którego zdjęcia były robione właśnie w Bożkowie.

Jak dojechać do Pałacu w Bożkowie

Pałac w Bożkowie znajduje się w Kotlinie Kłodzkiej w województwie dolnośląskim.
 
Lokalizacja: Pałac Bożków, 57-441 Bożków
Dojazd: trasą 381, 11 km od Nowej Rudy lub 14 km od Kłodzka
Parking: bezpłatny, w centrum wsi
 
 

Niedaleko

Masz ochotę na dalszą podróż? Zobacz co jeszcze jest w okolicy Bożkowa: 

➸ Twierdza Kłodzko

➸ Twierdza Srebrna Góra

Komentarze

Copyright © Wakacje z zamkami