Zamek Sarny. Rycerski dwór i barokowe freski w Ścinawce Górnej.

Szukając atrakcji i pomysłów na weekend z rodziną w Sudetach i na Dolnym Śląsku warto zaplanować sobie czasem wycieczkę do miejsc mniej obleganych przez turystów. Miejsc mniej komercyjnych, ale mających dobry, turystyczny potencjał. Idealnych na spędzenie spokojnego dnia na łonie natury, w cieniu wiekowego zabytku, racząc się wybornymi deserami. Tak, tak, są jeszcze takie kameralne miejsca ;) Zamek Sarny jest tego dobrym przykładem.

 
Położony na skraju Kotliny Kłodzkiej, pomiędzy Górami Sowimi i Stołowymi będzie niedługo przyciągał tłumy. I choć na razie jest w trakcie remontu, ma już sporo do zaoferowania odwiedzającym. Koniecznie więc do niego zajrzyjcie już teraz, bo naprawdę warto!


 ✥ Atrakcje Zamku Sarny


Na chwilę obecną największą atrakcją Zamku Sarny jest późnobarokowa Kaplica Św. Jana Nepomucena, stanowiąca osobne zabudowanie sakralne. Ma nietypowy plan elipsy i jest wyjątkowo duża jak na tego typu przypałacowy obiekt. Jej sufit i glify okienne pokrywają pięknie zachowane i odrestaurowane freski Johanna Franza Hoffmanna z 1738 r. opowiadające historię życia, służby i śmierci św. Jana Nepomucena – chroniącego wiernych przed powodzią i suszą, patrona jezuitów, mostów i tonących.

późnobarokowa Kaplica Św. Jana Nepomucena
Sceny z życia św. Jana Nepomucena
Barokowe freski wokół okna
Żywot św. Jana Nepomucena


Reszta głównego budynku jest w trakcie remontu, a właściwie totalnej odbudowy, bo zawieruchy historii (i niehistoryczni wandale) nie pozostawiły nic więcej poza murami i szczątkowymi pozostałościami toczącego się tu kiedyś wystawnego, pałacowego życia. 
 

Sklepienia krzyżowe w Zamku Sarny
Zamkowe komnaty

Malowidła w komnatach


Do Zamku Sarny warto też przyjechać, aby:

 
wziąć udział w letnim festiwalu Góry Literatury Olgi Tokarczuk,

 posłuchać koncertów muzyki dawnej, które odbywają się w kaplicy,

✥ skosztować pysznych deserów w stylowej Kawiarni Zamkowej, usytuowanej w Domu Bramnym, który pełnił funkcje obronne od XVI w.,

✥ podbić pieczątkę potwierdzającą, że zwiedziło się (kolejny) zamek znajdujący się na Europejskim Szlaku Zamków i Pałaców Dolnego Śląska,

 odpocząć na ławeczce w zabytkowym parku w stylu angielskim,

 poszukać dziesięciu 300-letnich dębów szypułkowych,

 przenocować się w jednym z pięknie urządzonych pokoi w Domu Kompozytorów.

Pałac Letni w Ścinawce Górnej
Zamkowy taras
Park w angielskim stylu


 ✥ Historia Zamku Sarny

Na skalnym występie, u zbiegu rzeki Włodzicy i Ścinawki, gdzie dziś znajduje się Zamek Sarny, stała pierwotnie rycerska wieża. 

Za pierwszą pewną datę związaną z tym zabytkowym Schloss Scharfeneck, czyli „Zamkiem na ostrym rogu” (bo tak do 1945 r. się nazywał) możemy uznać rok 1590, kiedy to Fabian von Reichenbach ukończył w tym miejscu budowę ufortyfikowanego dworu rycerskiego, którego sklepienia krzyżowe do dziś możemy podziwiać na parterze. Wokół zamku powstały też liczne zabudowy, w tym dom czeladny i bramny, folwark. Otaczał je park z małym letnim dworkiem.  

W 1660 r. całe założenie dworskie przebudowano na pałac, od tego czasu bowiem na majątku w Sarnach rezydowała można hrabiowska rodziny von Götzen. Urodził się tu m.in. Gustaw Adolf hr. Götzen, gubernator kolonii Niemiecka Afryka Wschodnia, na cześć którego nawet został nazwany minerał götzenit. 

Po II wojnie światowej, jak to się stało z prawie wszystkimi tego typu obiektami, Zamek w Sarnach przeszedł na własność państwa i stopniowo popadał w ruinę. Dopiero w 2014 r. z rąk Agencji Gospodarki Rolnej wykupiła go warszawska fundacja, która od tej pory mozolnie, ale skutecznie odbudowuje obiekt. Na odzyskanie pełnej świetności obiektu dają sobie 20 lat. Trzymamy za nich mocno kciuki, bo majątek ma duży potencjał i nieodparty urok.  
 
Bocianie gniazdo
 

  ✥ Ciekawostki

 
Sam Karol, książę Walii i Edynburga (a właściwie jego fundacja Save Britain’s Heritage) starał się przejąć majątek pod swoją kuratelę, ale my swego obcym nigdy nie oddamy – od czego mamy naszą dzielną biurokrację! Anglicy przez nią wymiękli ;) Choć do dziś podobno żałują...  

Wchodząca w skład kompleksu zamkowego Kaplica Św. Jana Nepomucena jest jedną z niewielu świątyń katolickich w Polsce znajdujących się poza własnością Kościoła.

 
 

Jak dojechać do Zamku Sarny 

 

Zamek Sarny znajduje się w Kotlinie Kłodzkiej, w województwie dolnośląskim.


Lokalizacja: Ścinawka Górna 40e, 57-410 Ścinawka Górna

Dojazd:  trasą 385 lub 387

Parking: bezpłatny, na terenie folwarku

 
 
Plan zabudowań Zamku Sarny
 Plan terenów wokół Zamku Sarny

Praktyczne informacje 

Godziny otwarcia: Codziennie przez cały rok, w godz. 11.00 - 20.00. 

Kawiarnia Zamkowa zlokalizowana jest w Domu Bramnym Zamku Sarny. Ma pyszne menu i wyjątkowo pięknie urządzone wnętrze. Czynna jest codziennie od 11.00 do 20.00. 

Strona internetowa: http://www.zameksarny.pl/

 

Zamek Sarny w Kotlinie Kłodzkiej

Niedaleko

Masz ochotę na dalszą podróż? Zobacz co jeszcze jest w pobliżu Zamku Sarny: 

➸ Twierdza Kłodzko

 

Komentarze

  1. Bardzo fajny wpis, duzo przydatnych informacji :) Ja się czuję zachęcona

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Copyright © Wakacje z zamkami