Pałac w Żelaźnie. Hotel, którego nie ma.

Nigdy nie nastawiaj się, że to co zaplanujesz do zwiedzania okaże się ciekawe, warte wycieczki, Twojego cennego czasu lub paliwa. Nigdy nie nastawiaj się, że w ogóle okaże się zdatne do obejrzenia ;)

Przeglądasz przewodnik, magazyn lub Internet z pięknymi zdjęciami, napalasz się, planujesz, jedziesz - a na miejscu totalna ruina lub co gorsza zaryglowana brama. Rzadko się to co prawda zdarza, bo rzadko, ale jednak zdarza. I rzadko kiedy spodziewasz się odnowionego, urokliwego pałacyku z restauracją i hotelem, otoczonego zadbanym parkiem i kwitnącym ogrodem, a zastajesz ... cóż, zakaz zwiedzania i smętną bryłę zabytku, który jeszcze niedawno tętnił życiem. Jednak zaniedbana czy też nie, jak każde historyczne miejsce, tak i ta skrywa ciekawe historie. Zawsze znajdziesz w nim coś, co jednak będzie warte tego Twojego czasu, paliwa i wycieczki. 

Pałac w Żelaźnie - widok 2022

 

 ✥ Atrakcje Pałacu w Żelaźnie

 
Pałac w Żelaźnie, czasami nazywany też Pałacem Hoffmanna, to dwuskrzydłowy, barokowy zabytek z cylindryczną wieżą i założeniem parkowo-ogrodowym. Niestety można podziwiać go na chwilę obecną tylko z daleka - pozostaje w prywatnych rękach i jest zamknięty dla zwiedzających. Zawsze jednak możemy popatrzeć na niego przez ogrodzenie. Pomimo zaniedbania, dalej robi ładne wrażenie. 
 
Na tyłach pałacu możemy zobaczyć też potargane wiatrem namioty weselne -  jak krążą plotki komornik przeprowadził akcję zajęcia majątku w trakcie trwającej tam imprezy ślubnej. Mogę sobie tylko wyobrazić wściekłość Panny Młodej, bezradność Pana Młodego i konsternację gości! Cały teren jest dość zarośnięty, a na zewnętrznych ścianach zabytku widać już zacieki i odpadający tynk - skutek nieogrzewania budynku przez klika zim. Trudno dostrzec tu blask trzygwiazdkowego hotelu, jakim był jeszcze kilka lat temu i którym kusi na niektórych zdjęciach w Internecie. 

Pozostałości po hotelu w Pałacu w Żelaźnie

Zabytki Kotliny Kłodzkiej

Zabytkowy gołębnik


 ✥ Historia Pałacu w Żelaźnie

 
  Pałac został wybudowany w latach 1797-1798 na zlecenie Franza Arbogasta Hoffmana, radcy króla Prus. Wcześniej w miejscu tym znajdował się dwór, spalony podczas wojny trzydziestoletniej, a tereny przynależały do jezuitów kłodzkich.  
 
Po śmierci Franza pałac odziedziczyła jego żona, która oddała go w zarząd kolejnemu mężowi - płk. Albertowi von Biberstein. W 1835 r. pałac został sprzedany Hermannowi Dietrichowi Lindheim, pruskiemu przedsiębiorcy i pionierowi przemysłu włókienniczego. Następnie w jego posiadanie wszedł zięć Hermanna, Hugon von Löbbeckego, który w latach 1869-1871 przebudował go na styl neobarokowy. W rękach jego rodziny majątek pozostawał do 1945 roku. 

Po II wojnie światowej Pałac w Żelaźnie przejęły władze PRL i stworzyły tu składnicę muzealną, zaś w 1952 r. dom wczasowy pracowników bytomskiej huty "Bobrek". Następnie, po bankructwie huty, od 1994 r. do 2012 r. pałac należał do katowickiej Centrali Zaopatrzenia Górnictwa S.A. Później jego właścicielem stała się grupa Tanzanit, która przerobiła go na 3-gwiazdkowy hotel. Niestety z powodu długów zajął go komornik i znów trafił w ręce kolejnego właściciela. 

Widok od strony parku na Pałac Hoffmana w Żelaźnie
 

  ✥ Ciekawostki

   
W piwnicy pałacu znajduje się marmurowa wanna. Do czego służyła? Nie wiadomo. Ale jest tak ciężka, że żeby ją przenieść trzeba by użyć dźwigu. 
 
Z inicjatywy Hermanna D. Lindheim przekopano przez teren parku kanał, którym poprowadzono wodę z pobliskiej rzeki Biała Lądecka do przędzalni w sąsiednich Krosnowicach. Główny nurt rzeki biegnie przy jego południowej stronie. 

Na chwilę obecną (luty 2022 r.) zabytek jest wystawiony na sprzedaż i można go kupić za bagatelną kwotę 5,5 mln zł. Ktoś chętny? ;)
 

Pałac na sprzedaż


 

Jak dojechać do Pałacu w Żelaźnie

 
 
Pałac znajduje się w Kotlinie Kłodzkiej, w województwie dolnośląskim.
 
Dojazd: Drogą krajową 33 - 6 km od Kłodzka.
Parking: Bezpłatny. Najlepiej zaparkować na tyłach zamku, skręcając z 33 na ul. Polną. 
  Zabytki Dolnego Śląska
 

Niedaleko

Masz ochotę na dalszą podróż? Zobacz co jeszcze jest w okolicy Pałacu w Żelaźnie: 

Ruiny pałacu von Magnisów w Ołdrzychowicach (opis wkrótce)

Dwór Oppersdorfów w Ołdrzychowicach

 


Komentarze

Copyright © Wakacje z zamkami