Zamek biskupów krakowskich w Sławkowie. Relikt średniowiecznej warowni.


Do Sławkowa zawitaliśmy zwiedzając okolice w ramach naszego rodzinnego projektu „50 zabytkowych miejsc 50 km od Katowic”. Wiadomo, obiekty które mogą poszczycić się dobrze zachowanymi murami przyciągają tłumy turystów. Niepozorne pozostałości zamku biskupów krakowskich przywitały nas zaś ciszą i spokojem. Rezerwat archeologiczny na terenie którego znajdują się ruiny, jak i sam Sławków, pozwoliły nam spędzić spokojne niedzielne popołudnie z dala od zgiełku miasta.

 ✥ Historia Zamku w Sławkowie

Ruiny przez setki lat skryte były w głębi ziemi. Dopiero prace archeologiczne prowadzone w latach 1983-1990 odkryły w pagórku, potocznie nazywanym przez mieszkańców „zamczyskiem”, relikty archeologiczne, sięgającego swą historią do II połowy XIII w. To właśnie wtedy, z inicjatywy biskupa krakowskiego Pawła z Przemankowa rozpoczęto prace budowlane warowni obronnej, przerwane na rok z powodu uwiezienia biskupa i przejęcia jego dóbr przez księcia Leszka Czarnego. Co prawda budowla szybko wrócił do pierwotnego właściciela, ale pięć lat później biskup znów został uwięziony, tym razem przez księcia śląskiego Henryka IV Probusa, a dobra zostały przekazane już na stałe burgrabiemu Henrykowi z Woszowa. Kolejnym biskupem krakowskim i jednocześnie właścicielem zamku został Jan Muskata. Mając w planach utworzenie własnego księstwa biskupiego znacznie rozbudował on zamek, tworząc tu swoją główną siedzibę i oddając go w lenno królowi czeskiemu Wacławowi II. W skutek swych antypolskich działań doprowadził do konfliktu z Władysławem Łokietkiem, który w 1309 r. po zbrojnej i politycznej porażce biskupa przejął finalnie jego dobra.

Kolejnym biskupem krakowskim urzędującym na zamku był Jan Grot, który musiał borykać się z okupacją Sławkowa najpierw przez czeskie wojska króla Jana Luksemburczyka, a następnie armię węgierską, prowadzoną przez króla Karola I Roberta. Skończyło się to interwencją papieską Jana XXII, który nakazał wycofanie wszelkich wojsk z terenów kościelnych.

Zamek rozgrabiły również najazdy husyckie w latach 1433-1434, a upadku dopełniły polsko-morawskie wojska w 1445 r. Bowiem osobisty konflikt wójta Sławkowa, Michała Guni, z Janem Świeborowskim sprawiły, że oddziały walczące u boku Kazimierza Jagiellończyka z Krzyżakami, zniszczyły miasto wraz z zamkiem. Po tym wydarzeniu nie odzyskał już dawnej świetności, choć jego rekonstrukcji  podjął się tuż przed śmiercią biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki. Z czasem funkcje siedziby biskupów przejął wybudowany niedaleko dwór zwany obecnie „Lamusem”, a sam zamek popadał w ruinę i został ostatecznie rozebrany w pierwszej połowie XVIII-go wieku.
 
 
 
 
 
 

  ✥ Ciekawostki

➸ Relikty zamku w Sławkowie, które można zwiedzać to pozostałości wieży mieszkalnej, bramy, wału ziemnego, fosy oraz tajemnego przejścia tzw. „wycieczki".
➸ Zabytek jest jednym z najstarszych przykładów warowni obronnej na terenie południowej Polski.
Sławków, jako jedno z nielicznych miast w Polsce, miał nadane prawa miejskie siedemset lat temu. Według legendy osadę Sławków założył rycerz o imieniu Sławko.

 
 
 
 

Jak dojechać do ruin Zamku w Sławkowie


Ruiny Zamku biskupów krakowskich w Sławkowie znajduje się w powiecie będzińskim, w województwie śląskim.

Lokalizacja: ul. Browarna, 41-260 Sławków.
Dojazd: Trasą DK 94, 30 km od Katowic lub 58 km od Krakowa. 
Ruiny znajdują się na obrzeżach miasta. Wejście na teren rezerwatu archeologicznego znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Browarnej i Staropocztowej.

Parking: Nie ma bezpośredniego parkingu pod zamkiem. Trzeba poszukać miejsc w okolicy. Można też zaparkować na rynku w Sławkowie i przejść się do ruin klika minut spacerkiem (na rynku znajdują się kawiarnie i publiczne toalety). 
  
  

Praktyczne informacje 

Godziny otwarcia: Codziennie od godz. 10:00 -18:00. 
Ceny biletów: wejście bezpłatne.
Strona internetowa: https://www.slawkow.pl/zamek-biskupow-krakowskich-w-slawkowie
 
 

 ✥ Atrakcje Sławkowa


Nie tylko dla samych ruin zamku warto się wybrać do Sławkowa. To miasteczko jest pełne historycznych zabytków i pięknych okoliczności przyrodyPoczątki osadnictwa w tym rejonie sięgają VIII w. i związane są z wydobyciem kruszców, a sławkowska starówka wpisana jest do rejestru zabytków.

Będąc w Sławkowie warto więc jeszcze zobaczyć:


 układ rynku, który przetrwał bez większych zmian od średniowiecza oraz znajdujące się przy nim zabytkowe zabudowania i studnię,
 Austerię - karczmę z XVIII w.
 dwór biskupów krakowskich prawdopodobnie z XVIII w. zwany "Lamusem",
 plebanię z końca XVIII w.
✥ Park Doliny Białej Przemszy i ścieżkę edukacyjną, 

Rynek w Sławkowie

Zabytkowa studnia na średniowiecznym rynku

Sowiarnia w Sławkowie. Pokazy sów i karmienie aplak.

Niedaleko

Masz ochotę na dalszą podróż? Zobacz co jeszcze jest w okolicy Sławkowa: 

➸ Zamek Ogrodzieniec

➸ Gród Birów

➸ Ruiny Zamku rycerskiego w Bydlinie 


Komentarze

Copyright © Wakacje z zamkami